Sim İplik Nedir

Sim İplik Nedir, Sim İplik Tipleri ve Kullanım Alanları

Farklı üretim teknikleri kullanılarak üretilen sim iplikler; ipliklerin bükülmesi ya da puntolonmasıyla elde edilen ürünlerdir. Fonksiyon ve görünüm olarak oldukça etkili bir ürün olan sim ipliklerin; bir ya da iki yüzünün epoxy ve alüminyumlar kaplanmaktadır. Yine simiplik ürünleri talebe göre değişik kalınlıklarda üretilebilmektedir.

Simli iplik ürünlerinin fantezi iplik sektörünün en önemli ürünleri arasında yer aldıkları bilinmektedir. Özellikle cezp edici bir görünüme sahip olması; önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Tekstil ve moda sektörünün yoğun bir şekilde ihtiyaç duyduğu sim iplikler; sim veya metalik lif hammaddesinden üretilmektedir. Pamuk, polyester, akrilik ve viskon gibi elyafların önceden belirlenmiş bir oranda harmanlanmasıyla elde edilmektedir. Bu aşamada ipliğin farklı makinelerin parkurlarında kombine edilmesi sayesinde sim iplik muazzam bir görünüme kavuşmaktadır. Böylece pek çok farklı sektör; sim iğliğe ihtiyaç duymaktadır.

Sim ipliklerin hammaddesinde metalik lif yani sim malzemesi ile polyester malzemesi ana malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Polietilen tereftalat ise sim ipliğin yüzeyinde metalik bir görünümün saplanmasını ve koruyucu bir kaplamanın oluşmasını sağlamaktadır. Böylece sim ipliklerin kristalik bir görünüme sahip olmalarını da mümkün olmaktadır. Sim iplik ürünlerinde konsantre edilmiş olan sim elyaf malzemesi talebe göre birbirinden farklı renkler tercihlerinde üretilebilmektedir. Özellikle gümüş ve altın rengi sim ipliklerde popülerken; mavi, yeşil, kırmızı ve mor renklerinin de sıklıkla tercih edildikleri bilinmektedir. Bununa birlikte mix renk seçeneğinin de metal renk formlarının da sim ipliklerde yaygın bir şekilde kullanıldıkları bilinmektedir.

Başlıca Sim İplik Çeşitleri Nelerdir?

Sim iplikler üretim özelliğine göre farklı çeşitlerde üretilebilmektedir. Sim ipliklerin kalınlıkları; üretilirken kullanılan malzemelerin özelliği ve üretim tekniği bu ürünlerin çeşitlenmesinde etkili olmaktadır. Bu kapsamda ön plana çıkan sim ipliklerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

 • MX Tipi Sim İpik
 • MH Tipi Sim İplik
 • ST Tipi Sim İplik

Sıralanan iplik türlerinin kullanım alanlarında da farklılıklar oluşmaktadır. MX Tipi Sim İplik; 1/69’’. /100’’ genişliğinde ya da 1/100’’ genişliğindedir. Polyester ipliğinin çapraz bir şekilde takviye edilmesi ya da 2 adet 20 denge ölçüsüne sahip olan monoflament polyamidin takviye edilmesiyle üretilmektedir. Özellikle kurdelalar, fantezi iplikler, yuvarlık örgülerle çeşitli aksesuarlarda bu ürünler kullanılmaktadır.

MH Tipi Sim İplikler; sim iplik malzemesinin naylon, floş veya polyester monfilament ipliklerle takviye edilmesine üretilmektedir. Takviye edilme işlemi bükülme yöntemiyle uygulanmaktadır. Bununla birlikte yapılan takviye sonrasında bu tür sim ipliklerinin dayanıklık derecelerinin arttığı da bilinmektedir. Ayrıca yumuşak bir doku ve görünüş olarak cezp edici bir özelliğe sahip olan bu tür iplikler; moda firmalarınca sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle yuvarlak örgü söz konusu olduğunda ya da dokuma triko ile yüksek kaliteli kumaş malzemelerinde bu tür iplikler tercih edilmektedir.

ST Tipi Sim İplikler, floş ya da polyester iplik malzemesinin üzerine M tipi ipliklerin sık bir şekilde kaplanmasıyla elde edilmektedir. Bu tür ipliklerin mukavemet derecesi son derece yüksek olmakla birlikte zarif bir parlaklıklarının da bulundukları bilinmektedir. Dekorasyon malzemelerinde, çeşitli aksesuarlarda, nakşı ve pamuklu triko kumaşlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Sip İplikler Nerelerde Kullanılırlar?

Birbirinden farklı formata sahip olan sim iplikler çok geniş bir yelpazede kullanım alanına sahip olmaktadır. Üretim teknolojisindeki gelişmeler neticesinde sim ipliklerin artık çok daha nitelikli bir şekilde üretilebildiklerini söylemek mümkün olmaktadır. Bu durum ise doğal olarak sim ipliklerin kullanım alanlarının genişlemesine etki etmektedir. İşte sim ipliklerin kullanıldığı başlıca alanlar:

 • Moda sektöründe; kıyafet modellerinde etkili olarak kullanılır.
 • Tekstil sektöründe; ev tekstili ürünlerinde etkili bir şekilde kullanılır.
 • Çeşitli aksesuar ürünlerinde kullanılır.
 • Tasarım faaliyetlerinde nitelikli bir şekilde kullanılır.

Kıyafetlerin özellikle triko ve kazakların üretiminde sim ipliklerden yararlanılmaktadır. Bununla birlikte yeni nesil kıyafet tasarımlarında sim ipliklere yoğun bir şekilde ilgi duyulduğunu da belirtmek mümkün olmaktadır. Kıyafetlerin daha görkemli daha ışıl ışı görünmesini sağlayan sim iplikler; estetik bir görünümün elde edilmesinde etkilidir. Bu durum doğal olarak sim ipliklerinin moda sektöründe sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılmaktadır.

Sim iplik ürünlerinin kullanım alanlarından birisi de tekstil ürünleridir. Özellikle halılarda, örtülerde, havlularda sim ipliklerin tercih edildiklerini söylemek mümkün olmaktadır. Ayrıca pek çok ev eşyasında sim ipliklerinden yararlanılmaktadır. Bundan dolayı sim iplikler ev tekstil ürünlerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Zira sim iplikler sayesinde yeni nesil tasarım özelliğine sahip olan ev tekstili ürünlerinin üretilebilmesi mümkün olmaktadır. Böylece çok daha gösterişli ev tekstil ürünleri günlük hayatımıza girmiş olmaktadır. Evlerdeki masa örtülerinde dahi sim ipliklerine rastlıyor olmamız; bu ürünlerin ev tekstilinde sıklıkla kullanıldığının en önemli göstergeleri arasında yer almaktadır.

Dokuma ya da örgü yöntemiyle aksesuar üretilmesinde ve tasarlanmasında da sim ipliklerin oldukça elverişli bir kullanım özelliği bulunmaktadır. Bu durum doğal olarak bu ürünlerin tasarım ve aksesuar sektöründe de nitelikli bir şekilde tercih edilmesinde etkili olmaktadır. Bu sayede aksesuar ve tasarım dünyası da hem gösterişli hem de dayanıklı ürünler üretebilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında sim iplik ürünlerinin kullanım alanlarının her geçen gün genişlediğini söylemek mümkün olmaktadır. Zira bu ürünlerin kullanım özellikleri sürekli olarak geliştirilmektedir. Böylece son derece nitelikli ürünlerin günlük hayatımıza girmiş olması da mümkün olmaktadır.

Sim İpliklerinin Sunmuş Olduğu Avantajlar Nelerdir?

Sim iplik ürünleri farklı tekniklerin uygulanması neticesinde üretilmektedir. Bu durum karşımıza farklı özelliklere sahip olan ipliklerin çıkmasını da mümkün kılmaktadır. Sim ipliklerinin çok sayıda önemli kazanımı bir arada sunabiliyor olması; sık bir şekilde tercih edilmelerini de mümkün kılmaktadır. İşe sim ipliklerinin sunmuş olduğu başlıca avantajlar:

 • Sim ipliklerin tenle teması sonrasında vücuttaki negatif elektriği aldığı bilinmektedir.
 • Anti bakteriyel bir özelliğe sahiptir.
 • Vücutta kaşıntı yada alerjen bir oluşuma neden olmaz.
 • Yıkama işlemine karşı mukavemeti yüksektir.
 • Simli ipliklerin kullanım ömrü oldukla uzundur.
 • Estetik açıdan mükemmel görünüme sahip olan ürünlerin üretimini mümkün kılar.

Sim iplik ürünlerinin üretim özelliklerinin sürekli olarak güncellenebiliyor olması sayesinde bu ürünlerin sunmuş oldukları kazanımlar da sürekli olarak artış göstermektedir. Bu durum ise doğal olarak bu ürünlere olan ilginin artmasında etkili olmaktadır.

Sim İplik Fiyatları Ne Kadardır?

Farklı fiyat seçenekleriyle karşımıza çıkan sim ipliklerin ücretlendirilmesinde üretim niteliği etkili olmaktadır. Bu kapsamda simli ipliklerin kalınlığı ve diğer tasarım özellikleri fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Elbette ki üretim maliyetinde yer alan pek çok unsur sim ipliklerin fiyatlandırılmasında da etkili olmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan fiyat araştırması neticesinde uygun fiyatlı sim ipliklerinin satın alınması da mümkün olacaktır.

Sim ipliklerin satın alınması aşamasında ürünün sadece fiyatının baz alınarak; tercih edilmesi hatalı bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira sadece ucuz diye satın alınan sim ipliklerin beklentilerinizi karşılaması mümkün olmayabilir. Bundan dolayı sim iplik ürünlerinden satın alırken; hem kaliteli hem de uygun fiyatlı olan ürünlerden satın almak önemlidir.

 

Etiketler: