gıdalarda sim

Sim Tozunun Gıdalarda Kullanılması

Sim tozu çoğunlukla sahne kostümlerinde ve makyaj ürünlerinde süsleme amacıyla kullanılan bir malzeme olsa da baskı sanayinin çok farklı alanlarında kullanılabilmektedir. Polyester filmler öncelikle belli çaplarda kesilmekte, ardından da serpme veya tutkal karıştırılarak istenen zemine uygulanmaktadır. Su bazlı veya solvent bazlı tutkallarla uygulanabilen siz tozu, fırında 150 – 160 derece ısıda, 5 dakika kalarak tutkal kurulmaktadır. Bu yüzden de sim tozunun hem yüksek ısıya hem de solvente dayanıklı olması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı takdirde sim tozunda parlaklık kaybı olmamakta, kullanım alanlarında rahatça verim sağlamaktadır.

Sim tozu, çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Tekstil sektöründe serigrafi uygulamalarında, parça baskılarda, flok baskılarda; yapı malzemeleri sektöründe fayanslarda, boyalarda, mobilyalarda, yer döşemelerinde, duvar kağıtlarında ve daha pek çok yerde tercih edilmektedir. Kozmetik sektörü sim tozunun en yaygın kullanım alanlarından biridir. Çöp kutusu, banyo ürünleri biri çeşitli aksesuarlar ile elektronik ürünlerde de sim tozu yoğun olarak kullanılır. Masa ve çerçevelerde, sandalyelerde, koltuklarda, mutfak kaplarında, dolaplarda ve diğer dekorasyon ürünlerinde de sim tozları etkili biçimde kendine yer bulur. Baskı malzemeleri, tebrik kartları, davetiye çeşitleri, saç bantları, tokalar, şapkalar, ayakkabılar ve oyuncak çeşitleri de sim tozunun kullanım alanları arasına girer. Bütün bu uygulama alanlarında sim tozu, görselliğin öne çıkarılması için tercih edilir. Fakat gıdalarda sim tozunun kullanılması söz konusu değildir.

Gıda Ürünlerinde Sim Tozunun Tehlikesi

Sim tozları, ilave edildikleri ürünlere ışıl ışıl bir görünüm kazandırır. Işıklı ortamlarda çok daha belirginlik kazanarak yüzeylerde orijinal bir ışık üretir. Çarpıcı yansımaların, ışıltıların oluşmasını sağlarlar. Su bazlı oldukları için çevreye ve insan sağlığına herhangi bir zararlı etkileri yoktur. Fakat belli bir raf ömrü vardır ve plastik içerikli ve boya içerikli oldukları için açıldıkları takdirde zamanla doku değiştirebilirler. Ürün ambalajlarının kesinlikle gıda saklamak için kullanılmaması gerekir. Dolayısıyla sim tozunun gıda malzemelerinde kullanılması uygun değildir. Herhangi bir şekilde sim tozunun yutulması halinde doktora veya ulusal zehir danışma hattına danışılması gerekir.

Yaygın kanı, sim tozunun kimyasal bir toz olduğu yönünde olsa da tam olarak kimyasal bir ürün değildir. Pet, PVC, pp gibi film tabakalarının boyandıktan sonra küçük taneciklere dönüştürülmüş halidir. Tanecikler altıgen veya kare şeklinde şekillendirilerek toz haline getirilir. Sim tozunun en büyük özelliği yapışkan olmasıdır. Bu yüzden sim tozu hiçbir gıda ürününde kullanılmaması gerektiği gibi sim tozu içeren ürünlerin de hiçbir şekilde gıda ürünlerinde süsleme malzemesi olarak dahi kullanılmaması gerekir. Petrol ürünlerinden yapılmış olmasının da ötesinde asıl tehlike, küçük taneciklerin vücut içinde bir yerlere yapışması tehlikesidir. Böyle bir durumda yıllarca orada kalabilmektedir. Bu yüzden de gıda ürünlerin sim tozu tercih edilmemeli, süsleme amacıyla illa pul gerekiyorsa yenilebilir pullardan tercih edilmelidir.

Sim Tozu İmalatında Sektörün Lideri

Ülkemizde sim tozu sadece birkaç firma tarafından üretilmektedir. 1995 yılından bu yana sektörün lider firmalarından birisi olan işletmemiz, Türkiye piyasasının sim tozu ihtiyacının büyük bir kısmını karşıladığı gibi yurt dışına da ihracat yapmakta, dünya piyasasında da söz sahibi olmayı sürdürmektedir. Firmamız altıgen ve kare şeklinde, farklı ölçülerde, farklı kalınlıklarda sim tozu imaları ve satışı yapmaktadır. Ürün seçiminde öncelik kullanım yeridir. Gıda sektöründe kullanılmasa da diğer pek çok alanda başarıyla kullanılabilen ürünlerimiz, ışık yansıtmada düzenli rol oynamakta, üstün parlaklık sunmakta, geniş renk alternatifiyle açık ve koyu yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.