sim tozu

Boyada Kullanılan Sim Tozları

Boyalar, yapıları kişiselleştirmek ve tarz kazandırmak için en etkili yoldur. Gerek beton sıva gerekse alçı sıva üzerine yapılan boyalar son derece estetik sonuçlara vesile oluyor. Boya sektöründe sürekli yeni gelişmeler görülüyor ve farklı özelliklerdeki, farklı görselliklerdeki boyalar ile duvarlar apayrı şekillere bürünüyor. Son yıllarda en çok ilgi gören uygulamalardan bir tanesi de simli boya oluyor.

Simli boyalarda sim tozu kullanılıyor. Sim tozu, renklendirilmiş polyester filmlerin kesilmesiyle elde ediliyor. Kare ve altıgen şekilli çeşitleri olsa da altıgen sim tozları çok daha fazla rağbet görüyor. Çünkü altıgen üretilen parçaların yan yana gelme olasılıkları daha yüksek. Altıgenler yan yana gelerek birbirlerine geçen en ideal şekiller olduğu için sim tozunda da bu özellik öne çıkıyor. Ayrıca altıgen şekiller daha düzenli ve daha etkili ışık yansıtıyorlar.

Daha çok sahne kostümleri ve makyaj ürünlerinde sim tozu kullanımı öne çıkmış olsa da günümüzde çok geniş bir kullanım alanı oluşmuştur. Tekstil, dekorasyon, aksesuar, konfeksiyon, elektronik ve daha birçok sektörle beraber fayans ürünleri, mobilyalar, yer döşemeleri, duvar kağıtları, boyalar gibi yapı malzemelerinde de sim tozu yaygınlık kazanmıştır. Boyalarda sim kullanımı, iki farklı şekilde tercih ediliyor. Birincisi hazır sim tozlu boyalar. Fakat simli hazır boya sadece bir iki markanın var ve seçenekleri oldukça sınırlı. Yine de isteyenler duvarlarını doğrudan hazır simli boya ile boyayıp ışıl ışıl yapabiliyorlar.

Sim Tozlu Boyanın Uygulanması

Sim tozunun boyalarda tercih ediliş yöntemlerinden ikincisi evde kendi simli boyanızın yapılması. Bunun için ihtiyacınız olan boyanacak alana yetecek kadar su bazlı boya ve sim tozu. Herhangi bir yerden aldığınız boya içerisine sim tozu ekleyerek duvarlarınızı renklendirilebilirsiniz. Bunun için önce duvarlarınızdaki hasarlı yerleri alçı ile kapatmanız gerekir. Ardından bir kat boya yaparak onun 4 saat kadar tamamen kurumasını beklemek lazım. Daha sonra boyanın sim tozu ile karıştırılması gerekir. 2,5 litre boyaya ortalama 100 ml ince toz sim karıştırılması gerekiyor. Boya ve sim karıştırılırken simin yavaş yavaş boşaltılması, bir taraftan da boyanın karıştırılması gerekir. Bu sayede simler tek noktada yoğunlaşmayarak dağılır. Boyama sırasında da sık sık sim tozlu boyanın karıştırılması gerekiyor.

Sim tozlu boya uygulanırken ikinci önemli nokta fırçadır. Rulo fırçanın oldukça kısa tüylü olması pulların ruloda toplanmasını engelleyecektir. Gerek boya gerekse sim tozunu dilediğiniz renkte seçebilirsiniz. Altın sim, yeşil sim, gümüş sim, mavi sim, karışık renkte simler, bakır simler ve daha onlarca renk alternatifi kullanabilirsiniz. Kendi simli boyanızı oluşturmanın en büyük avantajı, sim miktarını dilediğiniz kadar ayarlayabilmeniz. Eğer duvarlarınızın çok daha ışıl ışıl, sim ağırlıklı olmasını isterseniz boya çerisine daha fazla sim atabilirsiniz. Eğer davarlarda sık sık temizlik yapılırsa zamanla simlerde azalma olabilir.

Boyalar için Sim Tozu İmalatçı ve Satıcısı

Sim tozları, boya içerisine eklenerek duvar boyamalarında kullanılabilir. Eğer zamanla duvarlarınızdaki sim azalır, temizliğe dayalı olarak dökülebilirse dilediğiniz zaman tek kat hazırlayacağınız simli boyayı uygulayabilirsiniz.

Firma olarak ülkemizin sayılı sim tozu üreticileri ve satıcıları arasında yer alıyor, 1995 yılından bu yana sektörün liderlerinden birisi olarak hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Kare ya da altıgen biçimlerinde çeşitli mikron boyutlarında ebatlandırılmış sim tozları için firmamızı tercih edebilir, kaliteli ürünlerimize uygun fiyat avantajlarıyla sahip olabilirsiniz. Onlarca renk seçeneği arasından ister tek renk sim ister farklı renklerde simler kullanabilir, duvarlarınızı dilediğiniz renge dönüştürebilirsiniz.

Etiketler:,